Ekonomi

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Google’a dava

HANDE BERKTAN

ABD’nin Virginia Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi, arama devi Google’a dijital reklamcılık pazarındaki tekel hakimiyeti nedeniyle dava açtı. Adalet Bakanlığı, teknoloji devinin çevrimiçi reklam pazarını yasa dışı bir şekilde tekelleştirdiği iddiasıyla dava açtı.

Virginia’nın Doğu Bölgesi’nde açılan 155 sayfalık dava, Google’ın reklamcılık bölümünü güçlendirmek için yaptığı satın almaların, reklamcıları ve yayıncıları çalışmalarını rakip reklam firmalarının zararına kullanmaya etkili bir şekilde zorladığını belirtiyor.

İddianamede, Google’ın dijital reklam teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak veya önemli ölçüde azaltmak için rekabete aykırı, dışlayıcı ve yasa dışı sistemler kullandığı belirtiliyor. Davada, Google’ın internet üzerinde reklam araçları geliştiren DoubleClick’i 2008 yılında 3,1 milyar dolara satın almasıyla başlayan sürece dikkat çekiliyor.

Bu, ABD’deki dijital reklamcılık pazarında önemli bir oyuncu olan ve çevrimiçi reklamların alınması, satılması ve yayınlanmasında kullanılan teknolojinin çoğunu kontrol eden Google’a karşı açılan ikinci Adalet Bakanlığı tekel davasıdır. ABD’de dijital reklam pazarı 279 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip.

Uzmanlar, davanın, Google’ın çevrimiçi arama pazarına hakim olmasına ve Avrupa Birliği’ndeki çeşitli şikayetlere karşı 2020’de açılan tekel davasından farklı olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu